Toivo Asmer: mida toob hooaja lõpp?

Suurem osa autospordihoojast on läbi, kuid mitu ägedat võistlust veel ka tulemas. Foto: Pille Russi

Aastast 2023 on kolmveerand läbi ja üks veerandik veel alles. Juba vaatame hoolega uuele hooajale otsa ning teeme suursuguseid plaane, et tulemused taas paremaks kujuneksid ja meie maine autospordimaana veelgi kasvaks.

Nii poliitiline kui majanduslik  olukord tekitavad ärevust ning selles olukorras peame targalt käituma. Sponsorite ja koostööpartnerite leidmine on sarnane täppisteadusega, kus võidavad enim tuntud võidusõitjad, kuid õnneks on ka noored sportlased abistajaid leidnud ja neist osa ka absoluutse tipu poole rühkimas. Olen optimistlik, et suure rohepöörde hullusele ja automaksu kartusele vaatamata jäävad mürisevad mootorid veel üsna pikaks ajaks võidusõiduradasid valitsema ja see on erakordselt oluline sadade miljonite fännide kaasamisel. E-sport võtab kogu maailmas kindlasti oma ja see on aja märk, kuid üks ei sega teist.

EAL-i 2023. aasta hooaja kokkuvõtteid tehakse 13.01.2024 taaskord Tartus ERM-is korraldataval galaõhtul ning kindlasti saab see olema veel suursugusem õhtu kui eelmine. Täna on paslik teha väikene vahekokkuvõte neist tegemistest, mis nii mulle kui usutavasti paljudele teist on eredamalt silma jäänud.

Alustuseks kindlasti Ott Tänaku / Martin Järveoja Rootsi ralli võit ning Rally Estonia väärikas korraldamine. Väga oluline oli meile kevadel Raassilla rallikrossiraja avamine ning Kuningamäe kardikompleksi põhjalik renoveerimine. Martin Miilberg uue korraldajana koos oma tiimiga viisid Porsche Ringil läbi kõrgel tasemel rahvusvahelise autode-ja mootorrataste ringrajavõistluse Estonian Grand Prix 2023. Paide Rally organisatsioon näitas jälle võimu ning võistlusest kujunes suurepärane etendus.

Äsja korraldati maailmatasemel LaitseRallyPargis esmakordselt kardispordi tiitlivõistluste etapp, kuigi rada ametlikult veel ei avatud.

Ringrajasõitja Paul Aron tegi särava hooaja FIA F3 klassis ning saavutas kokkuvõttes kolmanda koha ning ees terendab kõrgem F2 sari.

Jüri Vips sai võimaluse sõita kaks etappi maailma tugevuselt teises vormelisarjas Indycar ja tõestas kõikidele, et ta väärib põhisõitja kohta nii Indycaris kui F1 võistkonnas.

Andres Arnover oli jälle tõsine tegija kiirendusradadel Pro Modified klassis ning tulemuseks kolmas koht Euroopa meistrivõistlustelt.

Maiko Tamm saavutas rallikrossi Põhjamaade sarjas Rally X Nordic Pro Am klassis esikoha.

Elektrivormelite maailmameistrivõistluste ametlikust e-spordisarjast tõi neljanda koha koju Risto Kappet ning oma debüüthooajal tegi Kevin Pesur Drift Mastersi Euroopa meistrivõistlustel tugeva esituse ning saavutas kokkuvõttes seitsmenda koha.

Eesti maastikusõitjad tõid koju  kolmikvõidu Poolast Rally Breslaul klassis Extreme Car Open. Esikoha saavutas Hardo Mere koos poolakast kaardilugeja Piotr Kujawskiga, teised Rait Mändla / Rauno Lahi, kolmandad Rainer Rüütli / Rainer Oja.

Martin Rump, Ralf Aron, Ruben Volt ja Romet Reisin – kõik väljapaistvad ringrajasõitjad kereautodel. Jätkata võiks veel pikalt, aga jäägu seekord nii.

Alates oktoobrikuust on veel mitmeid kaalukaid võistlusi ees ootamas, kuid üheks tõeliseks suursündmuseks saab taas  olema Saaremaa Rally, kus praeguseks on eelregistreerimise läbinud rekordarv osavõtjaid – 185.  Tahaks küsida, et kust nad küll kõik tulevad…

Usun, et Villi Pihl, Rasmus Uustulnd ning kogu nende tiim saavad taaskord suurepäraselt hakkama.

Autospordi populaarsus eestlaste hulgas on igati mõistetav ning seda enam väärivad tänu ja kiitust selle spordiala toetajad. Eks igal autospordialal on ridamisi omi toetajaid, kes kõik väärivad suurt austust ja kiitusi. Mina soovin täna eraldi avaldada tänu Eesti Autospordi Liidu toetajatele eeskätt perefirma Terminal Oil Grupp, Tridens, Kultuurkapital, Tallink ja EAS.

Heas koostöös sünnivad suured asjad ja mina näen, et 2023. aasta hooaja lõpufaasis oleme seisus, kus võib oodata väga häid arenguid ning kus meie jaoks loodetavasti sepistatakse rahvusvahelisel tasemel suurtulemusi. Jääme kannatlikult ootama ja siis juba kõik koos jaanuarikuus Tartusse auhinnagalale.

Ja lõpetuseks – mingu teil kõikidel ikka hästi.

Toivo Asmer
EAL president

LOE KA NEID UUDISEID:

21. mai 2024

Andres Arnover: oleme Euroopa meistrivõistlusteks valmis

Andres Arnover sõitis kiirendusspordi Euroopa meistrivõistluste avaetapi eel toimunud võistlusel Doorslammers Suurbritannias Santa Podis isikliku rekordi. Euroopa meistrivõistluste etapp...
20. mai 2024

FOTOD. Uskumatu Võidusõit alustas hooaega Kuningamäe kardirajal

Harrastajate kardisari Uskumatu Võidusõit alustas hooaega Kuningamäe kardirajal. Võistlema asus koguni 60 sõitjat. Võistlusklassis Raket, mis jagunes omakorda veel...
20. mai 2024

Paul Aron vähendas vahet vormel 2 sarja liidriga

Paul Aron (Hitech Pulse-Eight) saavutas vormel 2 sarja Imola etapil sprindis teise ja põhivõistlusel kuuenda koha. Sprindi võitis Franco...
20. mai 2024

Mark Martin Loomets Itaalias poodiumil, Fernando Paimre võitis Leedus

Mark Martin Loomets lõpetas kardispordi Itaalia meistrivõistlustel poodiumil. Fernando Paimre võitis Leedus, teised eestlased noppisid mitmeid poodiumikohti. Kardispordi Itaalia...