Tartu autonäitusel esitletakse Eesti esimest superautot ning tutvustatakse Prantsuse autoajalugu

Kalana messidebüüt toimub Tartu Motoshow´l. Foto: Pille Russi

Reedel algab Tartu Näituste messikeskuses 28. auto- ja tehnikamess Motoshow, kus uutest sõiduautodest ja tarbesõidukitest tuleb esitlemisele 30 marki. Esmakordselt tuuakse näitusepubliku ette kevadel ilmavalgust näinud Eesti superauto Oldbac Kalana.

Ühtekokku on tänavu kohal kolm messipubliku jaoks uut kaubamärki, millest üks on Eesti päritolu. „Oldbac Kalana, mis on juba purustanud Pininfarina tuuletunneli absoluutse surujõurekordi ja püstitanud Pärnus Porsche ringil toimunud debüütvõistlusel uue kehtiva rajarekordi, näitab Eesti inseneride ja disainerite muljetavaldavat tööd ning on kahtlemata üks tänavustest messinaeltest, mida tasub kindlasti uudistama tulla,“ rääkis Motoshow projektijuht Henrik Urbel. Siinmail vähetuntud ja Motoshow kontekstis uudisena esitletakse messil ka Türgis tehtud Otokar Atlas 8,5-tonnise täismassiga kallurautot ning Hiina päritolu Seres elektriautosid.

Esmaesitlusi jagub messile veelgi. Kohal on Peugeot 508 SW ja 2008 GT mudeliuuendused, uus elektriline Nissan Townstar, Honda CR-V Hybrid, Renault Austral Full Hybrid ja Clio E-Tech Full Hybrid ning Hyundai Kona HEV. „Suurt publikuhuvi pälvivad kindlasti ka luksusautod Maserati ja Porsche. Maserati osaleb väljapanekuga Motoshow’l esmakordselt ning toob näituse naelana kohale veerand miljonit eurot maksva sportauto MC20. Porsche osaleb üle mitme aasta taas Tartus messil ning tutvustab juulis esmaesitletud kolmanda põlvkonna Cayenne-i,“ kirjeldas korraldaja. Avatud on ka proovisõiduala, kus saab istuda rohkem kui 70 auto rooli ning üheskoos müügiesindajaga liiklusesse sõitma minna.

Uute autode esitlemise kõrval võtavad Motoshow’l koha sisse mitmesugused näitused. Suurim neist on pühendatud Prantsuse autotööstusele, mille tarvis kerkib näituseväljakule eraldi paviljon. „Prantslastel on pikk ja kuulsusrikas autoajalugu ning paistab välja nende julgus teha teistest eristuvaid autosid. Väljapanekuga proovime jutustada nende autotööstuse kirevat lugu ning esitleda kõrvuti nii tuntud kui ka haruldasemaid mudeleid. Vanim näituseeksemplar on 1909. aasta Renault 12CV ja ajalooringi lõpetab Eestis haruldane Alpine A110 sportauto,“ tutvustas Urbel ning märkis, et varasemate aastate messidel on püsti pandud näiteks Jaapani, Itaalia ja Inglismaa päritolu autode näitused. Kuivõrd autotootjamaid on palju, on korraldaja sõnul ka tulevikus riikide väljapanekuid oodata.

Eesti Autospordi Liidu väljapanekus on teemaks ringrajasõit. Väljapaneku kõige haruldasem auto on Volkswagen Golf GTI mootoriga vormel Esttec-884 1989. aastast, milliseid valmis NSV Liidu ja Lääne-Saksamaa ühisettevõttes ESTTEC kuus eksemplari. Lisaks esitletakse Porsche GT3 Cup autot, mis esindab Eesti meistrisarja kõige kiiremat klassi ning Baltimaade kõige osavõturohkeima BMW 325 Cupi klassi autot. Lisaks on igaühel võimalik proovida ringrajasõitu ka ise, selleks on üles pandud kaks simulaatorit, millel saavad messikülastajad Pärnus asuval Porsche Ringil virtuaalselt võidu sõita.

Sügisene Tartu autonäitus on välja kujunenud üheks viimaseks suuremaks sündmuseks, kus kokku võtta möödunud hooaeg nii hobiautonduses kui mootorispordis. Ka tänavu kuulutatakse välja parimad autod erinevates klassides nagu tuuning, uunikumid ja võistlusautod. Näitusele on kirja pandud juba sadakond autot. Nendele lisanduvad esinduslikud väljapanekud kiirendusspordi ja off-road valdkondadest.

Motoshow on publikule avatud reedel kell 11-18, laupäeval 10-18 ja pühapäeval 10-16.

LOE KA NEID UUDISEID:

21. juuni 2024

Kardispordi Balti karikasari jätkub Leedus

Baltic Cup 2024 hooaja teine osavõistlus sõidetakse 5.-6. juulini Šiauliai kardirajal Leedus. Nädal varem on võimalik samal rajal võistelda...
20. juuni 2024

Nädalavahetus autospordis: rahvasprint ja superkross Eestis, jätkub Paul Aroni F2 hooaeg

Eestis toimub jaaninädalavahetusel kaks võistlust, Paul Aron ja mitmed teised eestlased võistlevad välismaal. Rahvasprint Panasonic Kehala Karikas sõidetakse laupäeval,...
20. juuni 2024

Armin Raag sai rallikrossi Soome meistrivõistluste etapil teise koha

Armin Raag sai rallikrossi Soome meistrivõistluste etapil Kouvolas krosskartide klassis 125/250 teise koha. Eestis Xtreme klassis võistlev 15aastane Raag...
20. juuni 2024

Võistlejate registreerimine Delfi Rally Estonia EMV ja karikavõistluse osale lõpeb 25. juunil

Võistlejate registreerimine 5.-6. juulini toimuvale Terminal autoralli Eesti meistrivõistluste ja Estonian Junior Challenge neljandale etapile Delfi Rally Estoniale ja...