FOTOD ja VIDEO. Ott Tänak ja Robert Virves võitsid Saaremaa ralli

Saaremaa ralli 2023 võitjad Ott Tänak / Robert Virves. Fotod: Pille Russi

56. Saaremaa ralli jätkus laupäeval üheksa kiiruskatsega. Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste 2023. a hooaja viimast võistluspäeva alustasid liidrina Ott Tänak / Robert Virves (Ford Fiesta Rally2), kelle edu Ken Torni / Kuldar Siku (Škoda Fabia RS Rally2) ees oli 1,1 sekundit.

Laupäevale said lähte 152 võistluspaari ja hommikusel ringil ootasid võistlejaid ees Saaremaa klassikud Kaugatoma, Undva ja Oriküla. Neil kõigil näitasid parimat aega ralli liidrid Tänak/Virves, kes suurendasid hoolduspausiks üldedu 14,9 sekundi peale.

Kui Kaugatoma ja Undva korduvläbimised võitsid samuti Saaremaalt pärit maailmameistrid, siis nelja järelejäänud katse võidud kuulusid võistluspaarile Ken Torn / Kuldar Sikk, kes ralli finišis jäid tänavustest Saaremaa ralli võitjatest Ott Tänakust / Robert Virvesest maha 9,2 sekundiga.

„Päris aus olla, siis oli aus võidusõit. Ken alustas eile kohe hästi ja mina piisavalt kehvasti ning ilmselgelt polnud selles tempos, mis selle autoga olema peab. Esimeseks paariks katseks võtsin vähe end kokku ja Robert tegi ka hea tööd ning saime vahe sisse. Pealelõunal pidime justkui hoidma ja koju tooma, sest teed olid vähe katki ja lihtsat probleemi ei tahtnud. Olgem ausad Ken hoidis piisavalt palju tempot peal, et päris niisama ei saanud ka sõita. Olud olid rasked ja ralli väga-väga keeruline,“ sõnas Tänak enne finišipoodiumit antud intervjuus.

Saaremaa ralli kolmandal kohal lõpetasid Gregor Jeets / Timo Taniel. Hyundai i20 N Rally2 autol sõitnud möödunud aastased Eesti absoluutmeistrid jäid võitjatest maha 2.26,3. Samad võistluspaarid moodustasid paremusjärjestuse TOP3 kohad ka klassides EMV1 ja EMV2.

EMV3 klassi, kus sõidetakse Ford Fiesta Rally3 autodega, olid 12. kiiruskatse kokkuvõttes parimad Hubert Laskowski / Michał Kuśnierz. Poolakate edu oli ralli finišis Saaremaal Rally3 autoga esimese stardi teinud Patrick Enoki / Silver Simmi ees 10,8 sekundit. Klassi kolmas koht 2007. aasta F1 maailmameistri Kimi Räikkoneni vennapojale Justus Räikkonenile ja tema kaardilugejale Mikael Korhonenile.

Seitsmenda katseni EMV3 klassi ja FIA Rally Star arvestuse liidrikohta hoidnud Romet Jürgenson / Siim Oja lõhkusid kaheksandal katsel rehvi ja kaotasid selle vahetuse tõttu aega. Ralli finišis oli eestlaste kohaks viies (kaotus võitjatele 3.02,4). Parimale FIA Rally Star võistluspaarile, kelleks olid Taylor Gil / Daniel Brkic, kaotasid nad lõpuks 23,4 sekundiga.

Esiveoliste EMV4 arvestuses selgus võitja viimasel katsel. Eelviimase katse järel 12,4 sekundilise eduga klassi esikohta hoidnud Jaspar Vaher / Marti Halling pidi viimase 9,34 km pikkuse katse finišis tunnistama Joosep Plankeni / Taavi Lassmanni 14,5 sekundilist paremust. See tähendas 2,1 sekundilise eduga klassivõitu 16-aastasele Plankenile.  EMV4 arvestuse kolmas koht läks Mark-Egert Tiits/Sander Pruulile. Kõik  TOP3 võistluspaari sõitsid Saaremaal Ford Fiesta Rally4 võistlusautodel.

„Saime teha ühte testi enne rallit, meie jaoks uus auto toodi Soomest ja valmistati Saaremaaks ette. Testist alates sujus kõik hästi ja samamoodi ka ralli. Alustasime reede õhtu rahulikult, sest oli pime ja hästi palju vihma. Plaan oli jõuda laupäeva ja edasi oli plaan hakata vaikselt ehitama, kiirust lisama nendes kohtades, kus me end kindlalt tundsime. Pärastlõunal oli tempo hea ja sai Jaspariga võidu sõita. Undva peal tuli suur võit ja samamoodi ka viimasel, mis oli veidi ootamatu ja kindlasti plaanipärane polnud. Endale ka natuke üllatus,“ võttis õnnelik Planken finišipoodiumi eel hooaja viimase ralli kokku.

Saaremaa ralli absoluutarvestuse neljandal ja EMV5 klassi esikohal finišeerisid Timmu Kõrge / Arro Vahtra (Mitsubishi Lancer Evo X). Klassi teine koht võistluspaar Allan Popovile / Aleksander Prõttšikovile (Mitsubishi Lancer Evo IX), kes jäid võitjatest maha 1.50,7. Eelviimase katsel konkurentidele positsiooni loovutanud Roland Murakas / Kalle Adler (Mitsubishi Lancer Evo IX) jäid lõpuks poodiumi teisest astmest 4,6 sekundi kaugusele.

„Ma arvan, et see oli olude poolest üks keerulisemaid Saaremaa rallisid, mis ma sõitnud olen. Isegi Ilmar Raissar ütles, et sellist tormi ei olegi siin enne olnud. Olud olid libedad ja ootamatusi täis, kuid siin polegi muud öelda, kui Michelini rehv tegi imetööd täna. Pidamine oli konstantne ja mingeid muresid polnud. Meil olid olulised ka katsete võidud ja selles mõttes oli vaja teha väga tugev sooritus. Meelestasime end nii ja hakkasid tulema päris head ajad. Oleks võinud tempo poole päeva pealt maha lasta, kuid vaatasime, et rütm on nii hea sees ja lasime sama tempoga lõpuni edasi. Hooaja kokkuvõttes saaks kindlasti paremini, sest väga raske teekond on see meie jaoks olnud, et sõita nii Läti, kui Eesti meistrivõistlusi aga õnneks suutsime need ära lahendada ja oleme ma arvan täna oma palga saanud,“ sõnas tänavu Eesti ja Läti meistritiitlid võitnud saarlane Kõrge koduralli finišis. 

EMV6 klassis juhtisid kümne kiiruskatse järel Markus Abram/Rasmus Vesiloo (BMW M3 E46 Compact), kuid järgneva katse teelt väljasõit tähendas katkestamist. Sealt edasi haarasid liidrikoha ja hoidsid seda lõpuni Markus Tammoja / Henri Ääremaa (BMW M3 E36). Eestlaste edu oli ralli finišis soomlaste Juha Paavilaineni / Veikko Kannineni (BMW M3 E36) ees 39,1 ja Karl Jalakase / Janek Kundratsi (BMW M3 E36) ees 49,7 sekundit.

EMV7 klassis ei olnud rasketes ilmaoludes sõidetud Saaremaa rallil vastast võistluspaarile Sander-Erik Tiits / Fredi Kostikov (VW Golf II). Nende edu teise koha saanud Karmo Salongi / Tanel Vahter (Honda Civic Type-R EP3) ees oli 2.55,3 ja kolmandana lõpetanud Arno Metsaluik / Mati Solom (Honda Civic Type-R) ees 5.31,3.

EMV8 arvestuses kuulus Saatemaal klassivõit Oskar Männametsale /  Enokile (Citroën C2 R2 Max). Edu soomlaste Petteri Salminen/Jan Lönegren (Toyota Starlet) ees oli 4.56,7 ja Madis Moor/Mihkel Reimal (BMW 316) ees 7.07,5.

EMV Lada arvestuse hooaja viimase  etapivõidu võtsid Koit Repnau / Hannes Hannus (Lada VAZ 2105 VFTS). Teise koha sõitsid välja Sander Klaus  /Martin Udusalu (Lada VAZ 2105) ja kolmanda Einar Visnapuu / Anti Kaljumäe (Lada VAZ 2105 VFTS). Kaotust võitjatele kogunes neil vastavalt 1.13,7 ja 2.17,5.

Veoautode klassi EMV9 parimad olid neljandat korda sel hooajal Tarmo Silt / Raido Loel (GAZ 51). Tänavuste meistrite edu oli laupäeval Veiko Liukaneni /Toivo Liukaneni (GAZ 51) ees 43 sekundit. Möödunud aasta Saaremaa ralli neljanda koha vahetasid sel korral kolmanda vastu Meelis Hirsnik/Allan Birjukov (GAZ 51), kes jäid võitjatest minuti ja 18,3 sekundi kaugusele.

„Selle aasta Saaremaa oli keeruline ja raske sõita ning ilm oli nii heitlik ja teed keerulised. Kuna autosid oli palju, siis oli seal taga raske sõita. Sõit läks hästi ja suuremaid viperusi polnud. Küll need nn. veetakistused oskasid mootorisse jõuda ja vesi võttis meid seal praktiliselt iga kord seisma. Viimasel katsel oli hetk, kus ei teadnud täpselt, kas saame käima ja kas jääb käima, aga muidu ei olnud väga suuri momente. Meie tempo oli pigem kontrolliv, sest kui me vaatame suurt pilti, siis meie punktisüsteem on erinev ja meile oli oluline lõpuni saada. Ralli võit oli ka eesmärk, kuid oluline oli saada punktid, sest meil on olnud mitu aastat, kus tobeda apsaka tõttu on meistritiitel kaduma läinud,“ võttis tänavune Eesti meister Silt keerulistes oludes sõidetud Saaremaa ralli kokku.

56. Saaremaa rallile startinud 163 võistluspaarist jõudsid finišisse 103. 

Saaremaa ralli 2023 ametlikud tulemused leiab SIIT

LOE KA NEID UUDISEID:

23. juuli 2024

Vigursõiduhooaeg jätkub sügisel

Vigursõidu Kabisa Cup jätkub novembris, suvekuudele ja oktoobrisse planeeritud etapid jäävad ära. “Vigursõitu saab harrastada iga ilmaga,” rääkis vigursõidusarja...
22. juuli 2024

Ringrajasõitja Alex Reimann ja EST1 Racing saavutasid Prantsusmaal kahel korral poodiumikoha

Nädalavahetusel pandi Paul Ricardi ringrajal Prantsusmaal GT Cup Europe konkurentsitihe rivi proovile nii intensiivses kuumas kui salakavalas vihmas, kus...
22. juuli 2024

FOTOD ja VIDEO. Üle saja autosportlase võistles Antsla tänavarajal

Antsla tänavarajal toimunud ES Time Antsla rahvasprindist võttis osa 104 võistlejat. Osavõturohkeimas J16 klassis võitis 22 võistleja seas Romet...
22. juuli 2024

Eesti kardisportlased võistlesid Saksamaal, Rootsis ja Prantsusmaal

Eesti kardisportlased võistlesid nädalavahetusel Saksamaa meistrivõistlustel, Champions of the Future etapil Rootsis ja Rotax International Trophyl Prantsusmaal. Markus Kajak...