VIDEO. Sei/Leotoots lõpetasid autoralli EM-sarjas oma klassis poodiumil, üldvõidu võttis noorem Solberg

Karl Markus Sei / Martin Leotoots said Rootsis klassi kolmanda koha. Foto: @World / Red Bull Content Pool

Neljapäevast laupäevani sõideti Rootsi teedel autoralli Euroopa meistrivõistluste (ERC) sarja kolmas etapp. Ainsate eestlastena olid stardis Karl-Markus Sei ja Martin Leotoots, kes esmakordselt lõpetasid ERC Junior klassis poodiumil. Üldvõidu jättis koju Oliver Solberg.

Karl-Markus Sei ja Martin Leotoots võitsid karjääri esimese ERC Junior klassi poodiumi

Neljapäeva õhtul lühikesel kiiruskatsel sõitis Karl-Markus Sei koos kaardilugeja Martin Leotootsiga välja oma klassi kolmanda aja. Reedese päeva lõunaks langesid Sei/Leotoots aga kuuendaks (+48,3 sekundit). Edasi sõitsid eestlased tõusvas tempos ning reede õhtul lõpetasid neljandal kohal, kaotades liidritele Patrik Hallbergile ja John Stighile minut ja 17 sekundit. 12. kiiruskatsel aga liidrid Hallberg/Stigh sõitsid teelt välja ja katkestasid ning eestlased tõusid ERC Junior arvestuses kolmandale kohale, kus nad püsisid kuni ralli lõpuni. Kaotust kogunes lõpuks võitjatele Mille Johanssonile ja Johan Grönvallile kaks minutit ja viis sekundit. Teise koha ERC Junior klassis saavutasid Calle Calberg ja Jörgen Eriksen.

“Reedel sai rohkem pingutatud, sest ei tahtnud konkurente eest ära lasta ja lõpetasime päeva neljandal kohal. Laupäeva hommikul läks hästi ja proovisime oma neljandat kohta hoida. Päeva ja ralli lõpetasime lõpuks kolmandana ja parimate mitte-rootslastena,“ võttis Sei eduka ralli kokku.

Hea esitus Rootsis andis Seile enesekindlust järgmiseks etapiks, mis sõidetakse Lõuna-Eesti teedel. “Rootslasi sel korral kätte ei saanud, kuid loodan, et Eestis need rollid pöörduvad. Eesmärk sai täidetud ja see poodiumikoht andis koduseks Rally Estoniaks kõva positiivse emotsiooni ja siit saab nüüd edasi aina paremaks minna,“ lisas Sei.

Üldvõit kuulus teist aastat järjest Oliver Solbergile

ERC üldsarjas sõideti neljapäeva lõunal nii vabatreening kui ka kvalifikatsioonikatse. Mõlemas näitas kiireimat aega Oliver Solberg. Kvalifikatsioonis sõitis teise aja välja kohalik sõitja Isak Reiersen ning kolmanda aja lätlane Mārtiņš Sesks.

Neljapäeva järjel asus rallit juhtima tiitlikaitsja Hayden Paddon (Hyundai i20 N Rally), kes sai liidri positiooni nautida vaid kaks kiiruskatset. Alates kolmandas kiiruskatsest võttis liidri rolli üle Oliver Solberg (Škoda Fiabia RS Rally2), kes hoidis seda kohta vaatamata väikestele vahedele ralli lõpuni välja. “See on imeline tunne. Nädalavahetusele minnes oli pinge suur, tahtsin eelmise aasta võitu korrata. Eile oli tunne autos kohutav, aga täna oli auto üle hea kontroll ja kiirus ka hea. Kergendus on suur,” sõnas Solberg peale ralli võitu.

Kuni viimase katseni hoidis teist kohta Paddon, kuid viimasel ehk punktikatsel purunes uusmeremaalasel rehv ning ta kaotas kiiruskatsel 29,6 sekundit. Üldarvestuses pidi Paddon leppima kolmanda kohaga. “Oleme see aasta liiga palju punkte loovutanud,” ütles pettunud Paddon viimase kiiruskatse lõpus. See ei olnud Paddonile esimene kord sel hooajal, kui tal viimasel katsel rehv purunes. Nimelt hooaja esimesel etapil Ungaris kaotas Paddon samuti teise koha rehvi purunemise tõttu.

Üldarvestuse teise koha hõivas soomlane Mikko Heikkilä (Toyota Yaris GR Rally2). Head rallit oli ka tegemas ERC sarja üldliider Mathieu Franceschi (Škoda Fabia RS Rally2), kes hoidis viimase katse eel neljandat kohta ja kaotas tol hetkel kolmandal kohal olevale Heikkiläle vaid 3,8 sekundiga. Prantslane läks viimasel katsel viimast poodiumikohta püüdma, kuid tema ralli lõppes väljasõiduga.

Kahjuks jäi rallifännidel nädalavahetusel nägemata isa ja poja Solbergide vaheline heitlus, sest pikalt ralliautost eemal olnud autoralli maailmameister Petter Solberg ei saanud ralli jooksul õiget hoogu üles ning kaotas lõpuks pojale natukene üle kuue minuti ja lõpetas ralli üldarvestuses 15. kohal.

ERC sarja üldarvestuse TOP5, kui sõidetud on kolm etappi

  1. Mathieu Franceschi 56 punkti
  2. Hayden Paddon 56
  3. Simone Tempestini 40
  4. Oliver Solberg 35
  5. Yoann Bonato 32

Junior ERC sarjas hoiab Karl-Markus Sei 34 punktiga seitsmendat kohta. Liidril Mille Johansonil on koos 81 punkti.

Järgmine Euroopa meistrivõistluste etapp toimub kolme nädala pärast Lõuna-Eesti teedel. ERC Delfi Rally Estonia kestab 5. juulist kuni 7. juulini.

LOE KA NEID UUDISEID:

12. juuli 2024

LightGrey meeskonnale ERC Delfi Rally Estonialt kaks ERC3 klassi poodiumikohta

Möödunud nädalavahetusel sõidetud ERC Delfi Rally Estonial tegi debüüdi LightGrey meeskond, kes saatis Euroopa autoralli meistrivõistluste neljandal etapil starti...
11. juuli 2024

Rallikomitee uus juht Janno Siitan: autoralli hetkeseis Eestis on paljulubav

Pärast rallikomitee varasema esimehe Emilia Abeli tööle asumist Rahvusvahelises Autoliidus (FIA), kuulutas EAL välja konkursi alakomiteele uue juhi leidmiseks....
11. juuli 2024

Red Bull Car Park Drift on Eestis tagasi, augustis võisteldakse Tallinnas

Red Bull Car Park Drifti võistlus toob 17. ja 18. augustil Tallinnasse Unibet Arena parklasse kokku Eesti paremad driftijad....
11. juuli 2024

Nädalavahetus autospordis: Eestis toimub seitse võistlust ja eestlased osalevad mitmel välisvõistlusel

Eestis toimub nädalavahetusel kokku seitse võistlust ja mitmed Eesti autosportlased võistlevad välismaal. Eesti meistrivõistluste punktid on mängus kardispordis, mille...